Veselīga uztura ABC skolas vecuma bērniem

Dalīties ar rakstu
05.10.2019 |

Veselīga uztura ABC skolas vecuma bērniem

Pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs ir viens no būtiskākajiem stipras veselības un lieliskas pašsajūtas priekšnoteikumiem. Tomēr īpaši svarīgs tas ir dzīves periodā, kad organisms strauji aug un attīstās. Rimi Gardēde, veselīga uztura speciāliste Inga Pūce aicina vecākus, veidojot bērna ēdienkarti, ņemt vērā septiņus vienkāršus bērnam piemērota uztura pamatprincipus.

Augļi un dārzeņi

Nav noslēpums, ka augļu un dārzeņu sastāvā ir ne tikai pilnvērtīgai ķermeņa funkciju veikšanai tik ļoti nepieciešamie vitamīni, bet arī minerālvielas un šķiedrvielas. Lai nodrošinātu pietiekamu šo vielu daudzumu bērna organismā, katru dienu nepieciešams uzņemt no 200 līdz 500 gramiem dārzeņu un 200 līdz 300 gramiem augļu un ogu. Inga Pūce atgādina, ka skolas vecuma bērniem šis dzīves posms ir īpašs izaicinājums, jo paralēli ikdienas funkciju veikšanai – intensīvam mācību darbam, fiziskām aktivitātēm – aug iekšējie orgāni, kauli, audi, nostiprinās hormonālā sistēma. Tādēļ īpaši svarīgs ir daudzveidīgs uzturs, lai šīs funkcijas organisms varētu veikt sekmīgi. Protams, mēs zinām, ka dārzeņi un augļi ne vienmēr ir bērnu pirmā izvēle ēdiena ziņā, taču, pieliekot radošumu un skaistu noformējumu, noteikti izdosies iepriecināt savas atvases, lai uz viņa šķīvja parādītos arī veselīgie, krāsainie dārzeņi un augļi.

Graudaugi

Skolas vecuma bērna ikdiena ir īpaši aktīva – mācības, pulciņi, sporta nodarbības, mazie ikdienas pienākumu mājās. Lai atvasi nemāktu nogurums un spēki neizsīktu jau dienas pirmajā pusē, ieteicams katru dienu maltītēs iekļaut cieti saturošus ogļhidrātus – pilngraudu maizi, biezputru, makaronus, rīsus, griķus vai kartupeļus, kas nodrošinās organismu ar nepieciešamo enerģiju. Dienā atkarībā no bērna vecuma uztura speciāliste rekomendē uzņemt 160 līdz 240 gramus maizes vai 100 līdz 150 gramus putraimu.

Liesa gaļa, zivis

Viena no uzturvielām, kas noteikti jāiekļauj bērna ēdienkartē, ir olbaltumvielas – galvenais izejmateriāls šūnu veidošanas procesā. Inga Pūce norāda – lai nodrošinātu bērna organismu ar diennakts nepieciešamo olbaltumvielu daudzumu, nepieciešams apēst 200 gramus vistas filejas vai 150 gramus cita veida gaļas, zivs gatavā veidā. Maltīšu dažādošanai kā lielisks olbaltumvielu avots noderēs arī olas vai pākšaugi.

Piens un biezpiens

Cilvēka kauli aug līdz pat 20 gadu vecumam, tādēļ, gatavojot maltītes skolas vecuma bērniem, neatņemama to sastāvdaļa ir piena produkti – piens, paniņas, biezpiens, siers u.c. Kaulu sistēmas stiprināšanai nepieciešams katru dienu uzņemt trīs porcijas kalcija, piemēram, 200 mililitrus piena, 30 gramus siera vai 150 gramus biezpiena.

Ūdens

Ūdens ir būtisks dzīvības procesu uzturēšanā – tas apgādā šūnas ar barības vielām un nepieciešamajām minerālvielām. Veselīga uztura speciāliste iesaka vecākiem īpašu vērību pievērst tam, lai bērns ik dienas izdzer vismaz vienu litru tīra ūdens – optimālajā variantā uzņemot ūdeni pusotru stundu pirms vai pēc ēdienreizes.

*raksta avots: http://veselam.la.lv/veseliga-uztura-abc-skolas-vecuma-berniem

Līdzīgi raksti no pediatra

Bērns nav mazais pieaugušais. Pārdomā, lai slodze nav pārāk liela! 

Lasīt vairāk

Pirmsskolēns var slimot katru mēnesi. Kā rīkoties vecākiem?

Lasīt vairāk

Mēs esam arī sociālajos medijos

UZTURA BAGĀTINĀTĀJS. UZTURA BAGĀTINĀTĀJS NEAUZSTĀJ PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU!